Krepšelis (0) Uždaryti

Krepšelis tuščias.

Krepšelis (0) Uždaryti

Krepšelis tuščias.

Naudingi patarimai, kaip pasirinkti akumuliatoriaus įkroviklį

STRAIPSNIO SANTRAUKA

Šiame straipsnyje nagrinėjama, kaip pasirinkti tinkamą automobilio akumuliatoriaus įkroviklį, atsižvelgiant į esminius aspektus.

    • Pirmiausia, būtina žinoti, kokio tipo akumuliatorių turite – standartinį, atviro tipo švino-rūgštinį, AGM ar želinį, – nes kiekvienam taikomi skirtingi įkrovimo reikalavimai.
    • Taip pat svarbu atkreipti dėmesį į įkroviklio tiekiamą įtampą (12 V arba 24 V) ir galią (srovės stiprį, matuojamą amperais [A]. Rekomenduojama, kad krovimo srovė sudarytų apie 10 % akumuliatoriaus talpos.
    • Be to, svarbu, kad įkroviklis būtų skirtas įkrauti reikiamos talpos akumuliatorių.
    • Straipsnyje aptariamos ir įkroviklio funkcijos, tokios kaip automatinis krovimas, užvedimo funkcija ir apsaugos nuo perkaitimo.

Pasirinkę tinkamą kroviklį, vairuotojai gali užtikrinti akumuliatoriaus ilgaamžiškumą ir patikimumą, taip sumažindami gedimų riziką ir užtikrindami sklandų automobilio veikimą.

Turbūt ne vienas vairuotojas neapsidžiaugia supratęs, kad nebegalės iškeliauti su automobiliu, nes šio akumuliatorius išsikrovęs. O dar blogiau – nėra kaip jo įkrauti. Gerai, jei draugas ar kaimynas pasisiūlys padėti užvesti automobilį nuo savojo arba paskolins įkroviklį. O galbūt kas nors nuspręs įkroviklį įsigyti, kad esant reikalui nereikėtų prašyti kitų pagalbos. Tačiau kaip akumuliatoriaus įkroviklį išsirinkti?

Šiame straipsnyje aptarsime, kodėl svarbu atsižvelgti į:

    • automobilio akumuliatoriaus rūšį;
    • įkroviklio įtampą, galią ir palaikomą akumuliatoriaus talpą;
    • įkroviklio funkcijas.

Automobilio akumuliatoriaus rūšys

Egzistuoja ne viena akumuliatorių rūšis. Žemiau paminėtos tik kai kurios.

    • Standartiniai, atviro tipo švino-rūgštiniai akumuliatoriai (angl. FLA, „flooded lead-acid“). Palyginus nebrangūs, ilgaamžiški, tačiau reikalaujantys priežiūros dėl po truputį išgaruojančio elektrolito (gali reikėti į akumuliatorių įpilti distiliuoto vandens).
    • Sandarūs, uždaro tipo švino-rūgštiniai akumuliatoriai (angl. SLA, „sealed lead-acid“). Dar vadinami „maintenance free“ akumuliatoriais, nes jų elektrolitas neišgaruoja ir neišteka. Dažniausi porūšiai:
        • AGM akumuliatoriai (angl. „absorbent glass mat“, liet. „sugeriančio stiklo pluošto“);
        • želiniai akumuliatoriai (angl. GEL).

Nuo akumuliatoriaus rūšies priklauso, kokia įtampa ir kokiu greičiu juos galima įkrauti. Pavyzdžiui, AGM rūšies akumuliatoriai yra labiau jautrūs perkrovimui ir perkaitimui nei standartiniai atviro tipo švino-rūgštiniai. Todėl tokiems akumuliatoriams krauti geriausia pasirinkti kroviklį, kuris pats gali reguliuoti įtampą ir srovės stiprį. Tokie krovikliai paprastai turi bent 3 krovimo fazes. O standartiniai krovikliai dažnai tokių funkcijų neturi ir krauna vienoda įtampa ir vienodu srovės stiprumu, kas AGM akumuliatoriui gali pakenkti.

Želinius (GEL) akumuliatorius reikia krauti mažesne (14.1–14.4 V) įtampa ir lėčiau nei AGM ar atviro tipo švino-rūgštinius, todėl tam taip pat reikalingas kroviklis, kuris gali palaikyti pastovią įtampą ir srovės stiprį.

Kai kurie įkrovikliai yra universalūs, pritaikyti visiems akumuliatoriams, kitus gali reikėti atitinkamai nustatyti ir pritaikyti kraunamam akumuliatoriui. Akumuliatoriaus rūšis paprastai nurodoma ant etiketės. Dėl nustatymų, kaip krauti konkretų akumuliatorių, ieškokite jo gamintojo instrukcijose.

Įkroviklio įtampa, galia ir palaikoma akumuliatoriaus talpa

Ne ką mažiau svarbu atsižvelgti į akumuliatoriaus kroviklio tiekiamą įtampą ir galią, taip pat palaikomą akumuliatoriaus talpą.

Lengvuosiuose automobiliuose paprastai naudojami 12 V akumuliatoriai, sunkvežimiuose ir kitoje sunkiojoje ar specialiojoje technikoje – 24 V. Kai kurie įkrovikliai gali krauti tiek 12, tiek 24 V įtampa.

Labai reikšminga ir įkroviklio galia. Tam reikėtų žiūrėti į galimą krovimo srovę (matuojama amperais [A]). Padėti išsirinkti reikiamos galios kroviklį gali padėti tokia įprasta taisyklė – geriausia, kad krovimo srovė siektų apie 10 % akumuliatoriaus talpos. Pavyzdžiui, jei turite 70 Ah talpos akumuliatorių, jam įkrauti bus optimali 7 A stiprio srovė.

Be to, svarbu žinoti, kokios talpos akumuliatorius kroviklis gali krauti. Pavyzdžiui, jei įkroviklio didžiausia palaikoma akumuliatoriaus talpa yra 60 Ah, 70 Ah akumuliatoriaus juo neįkrausite.

Įkroviklio funkcijos

Skirtingi automobilių akumuliatorių įkrovikliai turi ir skirtingas funkcijas, į kurias taip pat svarbu atkreipti dėmesį.

    • Užvedimo funkcija. Be įkrovimo, tokie įkrovikliai gali padėti užvesti automobilį visiškai išsikrovus jo akumuliatoriui, stipriai sukeldami srovę. Ieškodami tokio įkroviklio atsižvelkite ir į tai, ar tokiu atveju galėsite su įkroviklio pagalba automobilį užvesti patys vieni (ar įmanoma užvedimo funkciją įjungti nuotoliniu būdu), ar prireiks kito žmogaus, kuris, jums sėdint automobilyje, įjungs užvedimo funkciją.
    • Automatinis krovimas. Kai kurie įkrovikliai gali automatiškai krauti akumuliatorių keliais etapais (pagrindinis – iki 80 %, gilus – lėtas krovimas iki 100 %, impulsinis / palaikomasis – palaikoma 95–100 % įkrovimo riba). Tačiau kituose įkrovikliuose šiuos etapus reikia nustatyti rankiniu būdu arba galimybės juos pasirinkti išvis nėra.
    • Apsaugos. Pravartu, kad įkroviklis turėtų automatinę apsaugą nuo perkaitimo, neteisingo pajungimo. Taip pat naudinga funkcija – automatinis išsijungimas, kai akumuliatorius pilnai įkrautas.
    • Greitasis krovimas. Ši funkcija patogi, kai nėra daug laiko krauti automobilio akumuliatorių. Tačiau kraunant greituoju režimu akumuliatorius kraunamas didesne nei įprasta krovimo srove. Jei toks krovimo režimas naudojamas dažnai, akumuliatoriaus tarnavimo laikas trumpėja, kyla perkaitimo pavojus, todėl šitaip krauti dažnai nerekomenduotina.

Siūlome pasižvalgyti po „RS Technika“ automobilių akumuliatorių įkroviklių asortimentą – žiūrėkite kategoriją „Akumuliatorių įkrovikliai / užvedikliai“.

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *